Önemli Bilgiler

Çiçek Bakımı

Genelde saksı bitkilerine haftada bir su verilir ve 1 hafta boyunca su verilmez bu inanış yanlıştır. Saksı bitkilerinin bir canlı olduğunu unutmamak gerekir sanki bir makinenin kilometre bakımını yapar gibi yağını koyup 250 km bu yağ beni idare eder gibi çiçeklerde de böyle düşünmek yanlıştır. Çiçekler canlı bir organizmadır nasıl kendimiz günlük su ihtiyacımızı karşılıyorsak bitkilere de günlük su vermek gerekir. Haftalık su verdiğimizde kökler bir hafta boyunca su içinde kaldığından köklerde çürüme böceklenme veya koku yapma olasılığı artmaktadır. Çiçekli bitkiler güneş veya aydınlığı sevmektedir ve bakımı yeşil yapraklı bitkilere göre çok daha zahmetlidir. çiçekli bitkiler mevsimlerine göre çiçek açmaktadır ve mevsim sonunda çiçeklerini dökmektedir. Yeşil yapraklı bitkiler ise güneş ve aydınlık ihtiyacı fazla olmayan bitki cinsleridir. ofis ortamında havalandırmanın klimalarla olması yani sanal ısıtma ve havalandırma şeklinde olması bitkiler için hiçte iyi bir ortam değildir. bu tip ortamlarda nem oranı sıfıra yakındır bu da bitkilerin yaşama kalitelerini düşürmektedir. Genelde insanlar kendilerine canlı bir şekilde gelen bir bitkiyi 1 hafta içinde öldürebilmektedir. Bitkinin niye öldüğünü iyi analiz etmek gerekir. Acaba bitki güneş mi görmüyor yoksa aydınlık mı veya suyunu mu az veya çok verdiniz ortamın havalandırması sanal bir havalandırmamı nem oranı nedir en önemlisi de siz ofisinizden veya evinizden çıktıktan sonra bitkinin bulunduğu ortam nasıldır bu sebeplere dikkat edildikten sonra bitkinizin yaşamaması için hiç bir sebep yoktur.
 
Benjamin Bakımı: Benjamin yeşil yapraklı bir bitki olup bulunduğu ortamı sevmekte veya uyum sağlamakta biraz zorlanan bir bitkidir. Benjamin ağacının çok farklı cinsleri bulunmaktadır gövdesi örgülü düz yaprakları iki renkli olmak üzere farklı cinsleri bulunmaktadır. size gelen bir benjamin iki gün içerisinde neredeyse bütün yapraklarını döktü hemen telaşa kapılmayın yapraklarını dökmesinin sebebi bulunduğu yeri sevmemesinden kaynaklanmaktadır ofisinizin veya evinizin içerisinde bitkiyi 3 gün aralıklarla gezdirin nerede yapraklarını dökmediyse orada bırakınız 2-3 hafta içerisinde yaprakları tekrar yeşillenecektir. Sulamayı günlük olarak yapınız saksının üstten topraklarına dokunduğunuzda nemli ise su ihtiyacı yoktur. su olarak şehir şebeke suyu kullanmayınız çünkü şebeke sularımız kireçlidir saksı üzerinde beyaz bir tabaka oluşturacaktır ve buda hiçte iyi bir görüntü olmamaktadır. Günlük 2-3 saat güneş veya aydınlık görmesi yeterlidir. Siz evinizden veya ofisinizden çıktıktan sonraki bitkinin bulunduğu ortama dikkat ediniz bu çok önemlidir.
 
Orkide Bakımı: Cam vazo içerisinde kendi saksısı vardır taşlar ve aksesuarları sunuş amaçlı hazırlanmıştır. Taşları boşaltınız saksını boş camın içerisine koyunuz. Orkidenin yerini sık sık değiştirmeyiniz. Bulunduğu yerde hava sirkülasyonu olmasın. Her gün yarım çay bardağı suyu seramik kabın içine boşaltınız köklerinden suyu çekecektir. Haftada bir camın içerisindeki suyu boşaltın taze su koyunuz. Günde 2-3 saat güneş veya aydınlık görmelidir. Çiçeklerine kesinlikle su gelmemeli yeşil yapraklarını nemlendirebilirsiniz. Belirli bir zaman sonra çiçeklerini dökmeye başlayacaktır.
Hepsini döktükten sonra kökten yukarı doğru çıktığınızda 2. boğumdan kesilmeli aynı bakıma devam ediyorsunuz bakıma göre 2-4-6 ay içerisinde tekrar kökten bir filiz vererek çiçeklenecektir. Sıcaklık 16-18 derece arası olmalı, ortam nemli olmalıdır.
 
Kentya Bakımı: Kentya yeşil yapraklı bir bitki olup çok kaliteli bir bitkidir. Bu bitki zaman içerisinde yapraklarının uçları az miktarda kuruyabilir. Nemli ortamı çok sevmektedir. Sulamayı günlük olarak yapınız saksının üstten topraklarına dokunduğunuzda nemli ise su ihtiyacı yoktur. Su olarak şehir şebeke suyu kullanmayınız çünkü şebeke sularımız kireçlidir saksı üzerinde beyaz bir tabaka oluşturacaktır ve buda hiçte iyi bir görüntü olmamaktadır. Günlük 2-3 saat güneş veya aydınlık görmesi yeterlidir. Siz evinizden veya ofisinizden çıktıktan sonraki bitkinin bulunduğu ortama dikkat ediniz bu çok önemlidir.
 
Bonsai Sulama: Ağacınızı, suyun saksının dibinden dışarı atıldığını göreceğiniz şekilde tam manasıyla sulayın. Toprağın yüzeyi kuruyup daha açık bir renk almaya başlamadan tekrar sulamayın. Daha sonra ağacınızı tekrar tam manasıyla doyurarak sulayın. Bitkinizin sulamaya ihtiyacı olduğunu anlamanın basit yolları. Bitkiyi kaldırın ve ağarlığına bakın suya ihtiyacı olan bitkiler hafifler. İkinci yöntem 1,5 santim civarı parmağınızı toprağa batırarak bitkinin ihtiyacını anlamak eğer kuruluk 1,5 santimi geçmişse bitkinizi sulayın. Üçüncü metot bitkinize ince bir tahta çubuk saplayın belirli zamanlarda bu tahta çubuğun nemliliğine bakarak bitkinizin suya ihtiyacı olup olmadığını anlayabilirsiniz.
 
Bonsai Kış Bakımı: Eğer yaşadığınız bölgenin kışları çok soğuk ve don olayları oluyorsa ağaçlarınızın ekstra korumaya ihtiyaçları olabilir. İmkânınız varsa günbatımından sonra bitkilerinizi çatı gibi korunaklı bir yerin altına alınız bu onların dikey hava akımından korunması için çok önemlidir. Saksılarınızı biraz yüksek yerlere koyarak altlarına biraz kalınca gazete kâğıdı koyarak yalıtım sağlayın. Eğer rüzgârlar ve donlar çoksa gazete kâğıdının bir ucunu yukarı doğru katlayarak saksıyı da içine alın. Plastik korumalar kullanmayın. Isıtılmayan bir oda, garaj ya da kilerde kış süresini geçirmesi için ağaçlarınızın kullanılabilir. Yinede saksılarınızın altına yalıtım için gazete kâğıdı yerleştiriniz. Eğer bonsainizde donma belirtileri görürseniz budamadan önce yapacak en iyi şey yeni filizler çıkana kadar beklemektir. Ağaçlar kuvvetli yapılarıyla sizleri şaşırtacaktır. Ağaçların su ihtiyaçlarını dikkatle gözlemeyi unutmayın. Sulama daha uzun aralıklarla yapılabilinir. Çiy noktasına dikkat ediniz. Kışın birkaç gün içinde nem kolaylıkla kaybolabilir. Kışın gübreleme yapmayınız. Kabarık yeni filizler çıkana kadar gübreleme yapmayınız.
 
Bonsai İlkbahar Bakımı: Yılın bu zamanı yeniden büyüme, saksı değişimi, yenilenme ve yeniden düzenleme zamanıdır. Hızlı büyüyen ve birkaç yıldır aynı saksıda duran genç ağaçların saksısı değiştirilmelidir. Bunu yapmadan önce daha büyük ya da değişik bir saksıya geçirmeyi planlayıp planlamadığınızı iyice düşünün. Aslında saksısında küçük bir yer değiştirme yeterli olacaktır. İsterseniz radikal bir yeniden düzenleme yapabilirsiniz. En ideal saksı değiştirme filizler maksimum büyüklüklerini ulaşıp daha açılmaya başlamadan önce yapılmalıdır. Bu bir iki hafta bitkinin yeni besleyici kökler çıkıp besin almaya başlamadan önce kendi içindeki rezervleri kullanarak yaşamasını kolaylaştırır. Eğer büyük çapta kök budaması yapılmadıysa bu süre kısalır. Gölgede rüzgardan korunaklı bir yerde ve nem oranının iyi olduğu bir yerde çalışın. Ve yanınızda gerektiğinde köklere sıkmak için su dolu bir sprey şişesi olsun. Keskin aletler kullanın ve temiz kesikler yapın. Ağacınız gençse daha sık kök budaması yapabilirsiniz. Büyük kökleri keserek alın. Unutmayın ağacın üst tarafıyla kök tarafı birbirine orantılı bir şekilde büyür. Kökleri iyi ayarlarsanız ağaç da ona göre güzel bir gelişim sağlayacaktır. İmkânınız oldukça bonsailer için üretilmiş özel bitki besinleri kullanınız. Eğer bulamıyorsanız bu sıvı besinlerin içindeki oranlara dikkat ederek alınız. Bitkinin toprak karışımında bir miktar kendini yavaş bırakan katı gübre kullanabilirsiniz. Son saksı değişiminden bu yana kökleriniz yeterince büyümemişler mi? Daha kalın oranlı bir toprak karışımı kullanın, saksının suyu iyi drenaj ettiğinden emin olun sıvı besinlerinizin nitrojen oranını düşürün ya da fosfat oranını arttırın ve birkaç yıl kökleri ellemeyin. Bu işlemlerden sonra bitkiyi bir hafta direk güneş ışından ve rüzgardan koruyunuz ve yavaş yavaş bitkiyi ortamına tekrar alıştırınız. Birkaç hafta sonra (ya da 1 ay) sıvı besinleri kullanmaya başlayınız. Son olarak açmasını tamamlayan çiçekleri kesiniz. Çok karmakarışık bir gövde ya da dal istemiyorsanız yeni çıkan filizlere müdahale edin. Dal başına bir yada iki çift filiz kalacak şekilde budayın. Budamalardan sonra aletlerinizi temizleyin ve yağlayın.
 
Bonsai Yaz Bakımı: Yörenize uygun ağaçlar yetiştiriniz. Önerilen kalın aralıklı toprak karışımları kullanınız. Ağaçlarınız sağlıklı ve böceksiz tutmaya çalışın. Ağaçlarınızı her hafta çeyrek birim döndürünüz. Bu her tarafının yeterli güneş, temiz hava almasını sağlayacaktır. Bitkileriniz özellikle hızlı büyüyenlerin kontrolünüzden çıkmasına engel olunuz. Yeni filizleri uzadıklarında çimdiklemeyi unutmayın. Uğraşıp yaptığınız şeklin bozulmasına izin vermeyin. İnce ve sıkı büyüme sağlayın hava ve ışık akımı için. Ağaçlarınızın ihtiyaçlarına göre özel sulama yapmayı unutmayınız. Ağaçlarınızı öğleden sonraları çok güneş almayacakları gölge mekanlara taşıyın. Bitkilerinizi çakıl, çim ya da kuru yaprak kaplı bir zemin üzerinde kısa ayaklı tezgâhlarda tutun. Zemini sabahları ıslatın. Ağaçlarınıza arada sıra duş yaptırın. Ağaçlarınızı baharda daha büyük saksılara yerleştirin, bitkilerinizi kuru yaprak ya da ağaç tozu bulanan yerlere gömün. Köklerin tahliye deliklerinde çıkıp çıkmadığına dikkat edin. Bitkileriniz birlikte tutun ama birbirlerine değmemesini sağlayın ve iyi hava akımı için yer bırakın. Mümkünse ağaçlarınızı toprağa gömün. İstenmeyen tepe büyümelerini budayın. Eğer bonsainizde kurumuş yaprak varsa onu gölgeye koyun ve biraz su verin. O gün biraz daha su verin. Köklerin yavaşça toparlanmasını sağlayın onları suya boğmayın. Bitkilerinizi gübrelemeyi(sıvı besin) unutmayın. Yaz sonumda çiçek açan ağaçlar için fosfat oranı yüksek gübreleme yapın 10 60 10 gibi. Bu ağacın gelecek bahar için rezerv yapmasını sağlar.
 
Bonsai Sonbahar Bakımı: Yılın ikinci büyüme sezonudur. Yine ağaçlarınızın kontrolünüzden çıkmasını engelleyin özellikler çabuk büyüyen ağaçlarda (ardıç gibi). Uzadıkça yeni filizleri çimdikleyin. Saksıdaki toprağın tahliyesini kontrol edin. Çiçek açan ağaçlar için fosfat oranı yüksek gübreleme yapın 10 60 10 gibi. Bu ağacın gelecek bahar için rezerv yapmasını sağlar. Ardıçlar ve çamlar içinde geçerlidir. Ayrıca bu iki cins en iyi bu dönemlerde telle sarılabilinir.
 
Lucky Bamboo (Şans Bambusu) Bakımı: Şans bambusu bakımı kolay ve dayanıklı bir bitkidir çubuk şeklinde kafasında burgulu olanları dışı renkli bir cam vazo da olmalıdır çünkü bambunun suyunu değiştirmemelisiniz, hep üstüne ilave ederek bakımını yapınız. Suyun rengi biraz yeşil olacaktır ama zaten bataklık bitkisidir onun bu ortam çok hoşuna gidecektir. 15 günde bir suyunu tamamen boşaltıp tazeleyebilirisiniz. Güneş veya soğuğa karşı dayanıklıdır kendini dış etkenlere karşı koruyabilen bir bitkidir. Diğer piramit ve değişik dekordaki bambuları da suyunu hep üstüne ilave ederek sulayınız dışındaki süngerden suyunu çekecektir. Eğer çiçekleriniz oasis adı verilen çiçek süngerleri içinde geldiyse yeteri kadar su koymayı unutmayın. Oasis çiçeğin ömrünü uzatan bir maddedir. Ayrıca suyun içine çiçeklerin ömrünü arttıran vitaminlerden koymak faydalı olacaktır.
 
Kesme Çiçekler: Çiçekleri keserken çiçek kesme makası veya bıçağı kullanınız ve kesinlikle kumaş makası kullanmayınız Çiçeğin saplarını suyun içinde kesmeye özen gösterin ve kesilen suyun temiz olmasına dikkat edin. Su sıcaklığının 20-25 C derecesinde olmasına dikkat ediniz böylelikle çiçeğinizin ömrünü uzatmış olacaksınız. Kesme çiçeklerde vazo değişimi yapılırken aktarma yapılacak vazo temiz su ile doldurulmalıdır. Çiçeğin suya girecek kısımlarındaki yaprakları temizlemek gerekmektedir. Böylece oluşacak bakteriyel kokulardan kurtulmuş olacaksınız. Eğer çiçeklerinizin yaşam süresini uzatmak için özel koruyucular kullanıyorsanız ve suda bakterilerin geliştiğini görüyorsanız ilk yapmanız gereken şey vazonuza ya da kabınıza iki günde bir ihtiyacı kadar suyu koymak olacaktır. Eğer koruyucu kullanmıyorsanız suyu değiştirin, vazonuzun temiz olmasına dikkat edin ve çiçeklerin saplarını günlük olarak kesin. Düzenlenmiş çiçeklerinizi serin yerde tutmanız (özellikle geceleri) gerekmektedir. Isıveren kaynaklardan uzak tutmanız çiçeğinizin ömrünü uzatacaktır. Lale fazla suda durmaması gereken bir çiçektir. Vazodaki su miktarı sapın 5 cm kadarının suya değmesine izin verecek kadar olmalıdır. Vazolardaki bakterilerin önlenmesi için ve çiçeklerin daha rahat su çekmesi için 1 litre vazoya bir çay kaşığı çamaşır suyu ilave ederek çiçeklerin rahat su almasını temin edebilirsiniz. (Metal ve gümüş kaplarda bu işlemi yapmayınız)
 
Güller: Güller belirli açılarla kesilmesi gereken bir çiçektir. Temiz bir bıçakla kesilmesi faydalı olacaktır. Bu kesim sırasında kumaş makası kullanmayınız. Güllerin sapları suyun içinde kesilmelidir. Böylece kesilme sırasında çiçeğin sapının içinden hava girmesi önlenmiş olacaktır. Suyun altında kalan yaprakların bakteriyel koku oluşturmaması için saplardaki yapraklardan arındırmak gerekir. Güller bolca su tüketimi yapan çiçeklerdir. Günlük olarak ihtiyacı olan su miktarınca vazoya ilave yapılmalıdır. Güllerinizi direkt güneş ışınlarından, televizyon ısısından, radyatörden, tavan pervanelerinden ve hava akımlarından uzak tutunuz. Güllerin yaşamı için besin maddeleri çok önemlidir. Eğer gülleriniz boyun bükme durumunda ise yerini değiştirin ve saplarını suyun içinde usulünce kesin. Bu işlem sırasında kullanılacak suyun sıcak olması gül için faydalı olacaktır. Bu gülde şoklama yapacaktır. Ayrıca boyun büken gülleri banyoda üzerine kağıt serip ıslatın. 1-2 saat sonra vazoya yerleştirin.
 
Evde Bitlikleri Nereye Koymalı: Bir bitki satın aldığınızı veya size bir çiçek hediye edildiğini düşünelim. Bu çiçek için en uygun yer neresi olabilir? Evinizin içerisinde her nokta bitki yetiştirmek, onları başarılı bir şekilde büyütmek için uygun değildir. Seçilen yerin bitkinin belirli temel ihtiyaçlarını karşılaması gerekir, bitkinin yerleştirildiği yer bitkiler için gerekli ışığı almalı yeterli nem ve uygun sıcaklık sağlanmalıdır. Işık, nem ve sıcaklık başarılı bitki yetiştirmenin üç önemli faktörüdür. Bitkileri ev içerisinde koyacağınız yere karar verirken bu faktörleri daima dikkate almalısınız.
 
Daima hatırımızda tutacağımız noktalardan birisi de bitkiler pencereye çok yakın kondukları taktirde uzun süre direkt güneş ışığına maruz kalmalarıdır. Bitkilerin büyük bir bölümü doğrudan güneş ışığını sevmezler. Bitkilerle ilgili diğer bir problem de bitkilerin pencerelerin çok yakınına konulduğunda ortaya çıkar. Özellikle kışın dış ve iç sıcaklık arasındaki fark şaşırtıcı derecede büyüktür. Bitkinin bir tarafı odanın ılımlı havasından yararlanırken diğer tarafı camdan geçip gelen soğuk havanın etkisine maruz kalacaktır. Bitkilerin zarar görmesine neden olacak derecede uzun süre pencerelere dayanmasına dikkat edilmelidir.
 
Işık: Günümüzde salon bitkileri çoğunlukla seralarda yetiştirilir. Ancak bu konu sözü edilen bitkilerin gelişme alışkanlıklarının değişmesi olarak düşünülmemelidir. Bitkilerin doğal çevrelerinde ışığa gereksinimleri olduğu için salon bitkilerine uygun miktarda ışık sağlanması gerekir. Bitkilerin gerektiği şekilde gelişme ve büyümeleri için ışık çok önemli bir faktördür. Söz konusu bitkiler çok karanlık bir yere konulduğunda bitki sağlıklı görüntüsünü kaybeder. Oysa pencere kenarına ya da yakınına konulduklarında sağlıklı geliştikleri görülür. Açık renkli bir duvar karşısında bitkilerin daha iyi gelişmeleri ve koyu renkli bir duvar karşısında ise kötüleşmesinin nedeni de budur. Eğer çiçekler karanlık bir yere konulmak zorunda kalırsa bu sorun yapay bir ışık kullanılarak çözümlenebilir. Yapay ışık uygulamada en iyi yöntem florasan lambaların kullanılmasıdır. Bitkiler başka bir odadan yansıtılmış ışık sağlanan bir yere konuldukları zaman daha iyi gelişirler. Direkt ışık kaynağı almayan bir odada bile özenli bir yönlendirme yapılabildiğinde bitkiler uygun bir gelişme sağlayabilecek yeterli yansıtılmış ışığı alabilirler.
 
Sıcaklık: Evlerde yetiştirilen salon bitkileri, seralardan gelmiş olsalar bile, bizim sahip olduğumuzdan daima ılık iklim kökenlidir. Afrika menekşeleri ve çöl kaktüsleri gibi bitkiler fazla sıcaklık isterler ve dışarıya bahçeye konulduklarında yaşamlarını sürdüremezler. Sürekli ve sık sık değişikliklerin olduğu yerler onlara zararlı olacaktır. Hol radyatörlerinden sıcaklık uçup giderken ön kapı her zaman soğuk hava akımlarına açıktır. Bu çeşit düzensiz sıcaklık değişiklikleri bitki için zararlıdır. Yazın sıcaklık kışa göre 5-10°C daha fazla olmalıdır. 97-99. sayfalarda resimlerle açıklanan bitkiler için ideal sıcaklıklar belirtilmiştir.
 
27-28°C (80°F) : Yüksek hava nen de salon bitkileri için maksimum sıcaklık
22-23°C (72°F) : Salon bitkilerinin büyük çoğunluğu için maksimum sıcaklık.
15-16°C (60°F) : Tropikal salon bitkiler için en düşük sıcaklık.
12-13°C (45°F) : Bilinen salon bitkileri için minimum sıcaklık.
5-10°C(36°F-42°F): Dayanıklı salon bitkileri için kış sıcaklığı.
 
Nem: Bitkiler yetişme ve gelişmeleri için gereken besin maddelerini kökleri vasıtasıyla emdikleri suyla birlikte alırlar. Saksıdaki toprak nispeten steril musluk suyu ile sulanırsa kompostta bulunan besin elementlerini alabilir. Bir süre sonra toprak fakirleşir veya besin maddeleri süzülür gider. Bu nedenle bitkilere düzenli aralıklarla, bitki bakım rehberinde belirtildiği gibi haftada bir ya da 15 günde bir, suya ilave edilmiş bitki besini formunda ekstra besin maddesi verilmesi gerekir. Yarayışlı bitki besin maddelerinin çeşitli tipleri vardır. Bunlarla birlikte daima kullanılma önerileri göz önünde tutulmalıdır. Çok sayıda besin elementlerini içerdiği için yağmur suyu musluk suyundan daha yararlıdır. Bu nedenle, eğer mümkünse, yağmur suyunun bitkilere püskürtülmesi en iyi yoldur. Bu yalnızca bitkilere yararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda kireçsiz olduğu için yapraklar üzerinde çirkinliğe neden olan beyaz lekeleri de azaltır. Püskürtmeden kaynaklanan bu lekeler hoş değildir, ancak sıvı, sprey formunda kullanılabilen yaprak parlatıcıları "Life Shine" ile kolayca uzaklaştırılabilirler. Eğer sıvı formundaysa, madde az miktarda suda çözülür ve bu solüsyonla yapraklar silinir. Böylelikle yapraklar güzel ve sağlıklı bir parlaklık kazanırlar. Püskürtme özellikle, kışın ısıtma sistemleri nedeniyle kurulaşan atmosferde daha büyük önem taşır. Bitkiler, yaprakları arasında iyi bir şekilde dağıtılmış buhar veya suya ihtiyaç duyarlar. Fazla su zarara neden olabilir. Ancak bitki spreyleriyle hafif bir yağmurlama kesinlikle herhangi bir zarar meydana getirmez.
 
Uygun Su Miktarı: Yeterince "nemli tutulması gerekir" sözü bitkinin su ihtiyacı konusunda bir açıklık getirmemektedir. Bitkilerin su ihtiyacının ne zaman ve ne kadar olacağını bilebilmek için tecrübe gerekmektedir. Burada parmak uçlarınız zamanla tecrübe kazanacak ve ıslak (suyun topraktan sızması), orta nemli ve kuru (parmağın nem hissetmemesi) arasındaki farkı hissedecektir. Bu basit yöntemi uyguladığınız sürece günden güne fark eden toprak neminin derecesini ölçer hale gelebilirsiniz. Aynı zamanda saksının dibi ve altındaki tabağı da sık sık kontrol edilmelidir. Saksının drenajı iyi yapılmalı su dipte birikmemelidir.
 
Uygun Su Çeşidi: Pek çok yerde musluk suyu iyi bir sulama suyu olamaz. İçindeki kireçten ileri gelen sertlik fazla olursa Açelya, Ortanca, Orkide gibi kirece duyarlı bitkiler bundan zarar görürler. Musluk suyunun sertliği, basit yumuşatıcılarla düşürülebilir. Yumuşak su, yağmur suyundan, buzdolabı defrost suyundan veya bazı su kaynaklarından sağlanabilir. Sudan ileri gelen zararlı maddeler saksı toprağının yüzünde toplanır. Her yıl saksı toprağının üst katmanını atıp, saksı değiştirmek bitki için oldukça faydalıdır.
 
Suya Batırarak Sulama: Suya batırma sadece yazın ve iyi drenajlı saksılardaki geniş, çalı tipli bitkilerde uygulanan bir metodudur. Uygun bir kabı veya mutfak lavabosunun ılık su ile doldurulup bitkinin içine daldırılmasıdır. Bu şekilde sulamada saksıdan kirli havanın atıldığını gösteren pek çok hava kabarcığının çıktığı gözlenir. Yaklaşık 10 dakika sonra bitki sudan çıkarılarak saksıdan hiç su süzülmeyinceye kadar yarım saat kurutulur. Sonra pencere kenarına yerleştirilir. Taze hava su süzüldükçe köklere doğru nüfus ederek, kökleri uyaracaktır. Bu istemin yazın haftada bir yapılması bitkinin sağlıklı gelişebilmesi açısından çok büyük önem taşır.
 
Tatiller: Tatile çıktığınızda evdeki bitkilerinizin bakımı nasıl olacaktır? Çoğu kişinin karşılaştığı bir sorundur. Çiçekleri bırakıp iyi olmalarını beklemek yeterli değildir. Birçok bitki yazın bahçeye çıkarılabilir. Saksı kenarı toprağın altında kalacak biçimde toprağa sokulur. Böylece saksıdaki toprağın kuruması önlenir. Bitkilerinizi evde bırakmak zorunda iseniz, bitkilere birkaç hafta yetecek besinleri ve suyu sağlayacak birçok buluştan yararlanabilirsiniz. Bir çeşit bitki kabı olan ve su absorbe eden köpükten yapılmış bir buluş aynı zamanda besin maddesi de içermektedir. Eski usulde ise bitkiler banyo kenarına konur ve emici yün iplikler vasıtasıyla her bitkiye yavaş fakat düzenli su sağlanır. Benzer bir sistem, büyükçe bir kova ya da kase ile herhangi bir yere kurulabilir. Bununla birlikte evde bulunulmadığı zamanlar bitkilerin doğrudan güneş ışığı alan fazla ısıtılmış bir odada bulundurulmaması gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır.
 
Çakıl Üzerinde Çiçek Soğanı: Kasım-Aralık aylarında çiçek açan Narcissus ve Hyacintus soğanları Eylül ayı sonunda çakıl taşları ile hazırlanan dikim yerine yerleştirilir. Bu bir cam kase olursa bitkinin köklenmesini izlemek mümkündür.
 
Yapraklarda Kireç Lekeleri: Buna çok miktarda kireçli su püskürtülmesi neden olur. Ancak bu lekeler sprey ya da sıvı şekilde bulunan yaprak parlatıcıları ile giderilebilir.
 
Yapraklanın Temizliği: Süs bitkilerinin yaprakları üzerinde zamanla toz tabakaları oluşur. Bu tozlar yaprak gözeneklerinin kapanmasına dolayısıyla solunuma engel oldukları için bitkinin yaşam fonksiyonlarında aksamalar meydana gelir. Bu gibi sorunları ortadan kaldırmak için yaprakların bir sünger yardımıyla oda ısısında olan kireçsiz su ile temizlenmeleri gerekir.
 
Sabun ve Alkol: 24 gr sabun, 1 İt su ve 10 cc alkol karıştırılarak bir eriyik elde edilir. Bu karışım evde kolayca hazırlanan etkili bir ilaçtır. Bitkilerin öz sularını emerek yaprak kıvrılması ve şekil bozukluğuna yol açan yaprak bitlerine karşı kullanılabilir.
 
Yer Değişikliği: Bitkilerin sıkça yer değiştirmesi son derece sakıncalıdır. Bitkileri yerleştirirken uzun süre kalabileceği yer düşünülmelidir. Yaprakların ve tomurcukların dökülmesi gibi sakıncalar yaratabilir.
 
Sulama: Soğuk su bitkilerde yaprak lekeleri, doku, kök çürükleri gibi zararlar yapabilir. Sulama genellikle oda sıcaklığında kireçsiz su ile yapılmalıdır.
 
Kirli Saksılar: Bitki hastalık etmenlerinin uygun gelişme yerleridir. Saksı ister plastik, ister toprak olsun boşaltıldığı zaman iyice temizlenmelidir. İçinde soda bulunan sıcak su ile fırçalanmalı ve durulanmalıdır.
 
Tırmanan Bitkileri Nasıl Desteklemeli: Bazı tırmanıcı bitkiler duvar üstünde sağlam bir pençeye sahiptirler. Bazı türlerin tırmanabilmesi için yardım gereklidir. Bu yardım, duvara vida monte edilip sürgünlerin ince teller yardımıyla bunlara tutturulması suretiyle olabilir. Duvara tel gerebilir, ağaç direkler koyabilirsiniz. Ancak yapılan düzenlemede bitkinin yeterli ışık alması gerektiği unutulmamalıdır.

Başka Destek Çeşitleri: Bazı küçük bitkiler, saksıya demir çember monte edilip bununla desteklenirler. Stephanotis, Ho-ya carnosa gibi ince sürgün veren bitkiler için demir çember son derece uygundur. Fakat Philo-dendron, daha büyük bir destek ister. Bu tür bitkilerin desteklenmesinde; üzeri yosun veya sünger kaplı plastik bir boru kullanılabilir. Yosunlar, boruya naylon ipler ile bağlanmalı, zaman zaman da ıslatılmalıdır. Böylece bitkinin hava kökleri yosunlar arasına girip desteğe tutunacaklardır.
 
Saksı Değiştirme: Belirli kurallara dikkat edildiği sürece saksı değiştirmek zor değildir. Saksı değiştirmede dikkat edilecek hususlardan biri bitkinin fizyolojik durumu ile ilgilidir. Büyümenin gözle görünür yavaşlaması, bitki renginde solgunluk (hastalık haricinde) köklerin saksının deliklerinden çıkması gibi. Diğer önemli bir husus da, değiştirilecek saksılarla ilgilidir. Eğer saksı yeni ise kullanılmadan önce kireçsiz suda 24 saat bekletilmeli suyu tamamen emmesi sağlanmalıdır. Bu kural toprak saksı için geçerlidir. Eski saksılar ise içi ve dışı su altında iyice fırça ile temizlendikten sonra kullanılmalıdır. Temel kurallardan birisi de saksı drenajının iyi olmasıdır. Suyun saksının dip kısmında birikmesi köklerde çürümeye yol açacaktır. Ancak kırık saksı parçalarıyla yapılan basit bir drenaj (suyun akışının düzenlenmesi) çıkabilecek problemleri ortadan kaldıracaktır. Değiştirilecek saksıdaki bitki toprak yüzeyinden sol elin yüzük parmağı ile işaret parmağı arasına alınır, saksı sağlamca tutularak ters çevrilir. Saksının bir kenarı hafifçe sert bir yere vurularak bitkinin serbestçe saksıdan çıkması sağlanır. Yeni saksının dip kısmındaki su akıtma deliğinin üzerine birkaç saksı kırığı konduktan sonra üzerine 3 cm kadar taze toprak konur, bitkinin köklerinden, eski toprak silkelendikten sonra saksının ortasına gelecek şekilde oturtulur. Kalan boşluk taze toprakla saksının üst düzeyinde 1-2 cm boşluk kalacak şekilde doldurulup sert bir yere vurularak toprağın sıkışması sağlanmalıdır. Değiştirme işlemi bittikten sonra toprak tümüyle nemli duruma gelinceye değin su verilir ve güneş ışığı almayan aydınlık, ılık bir yere yerleştirilerek köklerin yeni ortamlarına uymaları sağlanır. Saksı toprağının değiştirilmesi gibi gevşetilme yoluyla havalandırılması da önemlidir. Bu işlem için uç kısmı hafif sivri tahta çubuktan yararlanılabilir. Köklerin zarar görmemesine dikkat edilmelidir.
 
Budama: Salon bitkilerinin çoğu, kış soyunca büyümelerini durdurur-ar. Dinlenme devresi Şubat ayında sona erer ve yeni bir büyüme mevsimi için uyanırlar. Gövdeleri odunsu yapıda ve fazla boylanma özelliğine sahip olan salon bitkilerinin alt kısımlarından başlayarak dallanmalarını sağlamak için budama gereklidir. Bazı bitkiler çok uzun olarak bazıları da enlemesine büyürler. Dikkatli bir budama sonucunda doğal şekillerini yeniden kazanabilirler. Budama genellikle ilkbaharda yapılır. Bazı bitkiler ise çiçekleri geçtikten sonra budanır. Büyüme döneminde daha hızlı gelişen üst sürgünleri zayıflatmak için yumuşak tepe sürgünleri alma ile yan dallarının daha iyi gelişmesi ve daha bol çiçeklenmesi sağlanır. Aynı zamanda bitki üzerindeki açıp geçen çiçekleri sapları ile birlikte kesilmeleri gerekir. Budama kısımlarından aynı zamanda çelikte alınabilir. Doğru olarak yapıldığı sürece bitkiye hiçbir zarar getirmeyeceği gibi devam eden büyümeye daha iyi gelişme şansı verir. Budamada kullanılacak aletler keskin olmalıdır. Aksi halde kapanmayan yaralar bitkiyi çürütüp ölmelerine neden olacaktır.
 
ARECA Lutescens (Chrysalidocarpus): Nispi nemin yüksek olduğu, yarı aydınlık bir ortam ister. Yazın kireçsiz su ile bolca sulanmalı yapraklara su püskürtülerek nem sağlanmalıdır.
 
DRACAENA Marginata ''Bicolor'': Hava akımı olmayan nispi nemi yüksek, aydınlık bir ortam ister. Yazın bol sulanmalı yapraklara ılık su püskürtülmelidir. Sıcaklık isteği 16-22 derecedir.
 
DRACAENA Fragrans ''Massangeana'': Hava akımı olmayan nispi nemi yüksek, aydınlık bir ortam ister. Yazın bol sulanmalı yapraklara ılık su püskürtülmelidir. Sıcaklık isteği 16-22 derecedir.
 
YUCCA Elephantipes-1: Aydınlık, doğrudan güneş ışığı almayan bir ortamda bulunmalıdır. Yazın bolca sulanmalı, yapraklara su püskürtülmelidir. Kışın su ihtiyacı daha azdır.
 
YUCCA Aloifolia: Aydınlık, doğrudan güneş ışığı almayan bir ortamda bulunmalıdır. Yazın bolca sulanmalı, yapraklara su püskürtülmelidir. Kışın su ihtiyacı daha azdır.
 
DRACAENA Deremensis ''Warneckei'': Hava akımı olmayan nispi nemi yüksek, aydınlık bir ortam ister. Yazın bol sulanmalı yapraklara ılık su püskürtülmelidir. Sıcaklık isteği 16-22 derecedir.
 
VRIESEA ''Favoriet'': Aydınlık ve nem oranı yüksek bir yer ister. Gelişme dönemi boyunca oda sıcaklığında, kireçsiz su ile sulanmalı, yapraklara su püskürtülmelidir. Çiçeklenme: İlkbahar.
 
SCHEFFLERA ARBIRICOLA ''Trinette'': Büyüme döneminde 15-21 derece, kışın 10-13 derece sıcaklık isteği vardır. Yarı aydınlık bir ortamda bulundurulmalıdır. Yazın su ihtiyacı fazladır. Yapraklara ılık su püskürtülebilir.
 
RHODODENDON (Obtusum gr.) ''Rex'': Gelişme döneminde nem isteği fazladır. Yazın kireçsiz su ile sulanmalı, yapraklara su püskürtülmelidir. Çiçeklenme: Kış, ilkbahar.
 
CORDYLINE FRUTICOSA ''Atoom”: Bol ışıklı sıcak ve nemli bir ortam uygundur. Dinlenme dönemi dışında su ihtiyacı fazladır. Yapraklara bolca kireçsiz su püskürtülmelidir.
 
DRACAENA YUKKA: Doğrudan güneş ışığı almayan nemli bir ortam uygundur. Yaz döneminde bol su vermeli yapraklara su püskürtülmelidir. Kışın su ihtiyacı daha azdır. Gübreleme: Gelişme döneminde 15 günde bir. Saksı Değiştirme: 2-3 yılda bir ilkbaharda.
 
EPIPREMNUM PINNATUM: Kışın 15-18 derece sıcaklık, gelişme döneminde ise 18-22 derece sıcaklık isteği vardır. Doğrudan güneş ışığı almayan bir ortamda bulunmalıdır. Yazın su ihtiyacı fazladır. Yapraklar ıslak süngerle silinmeli, bolca su püskürtülmelidir.
 
FICUS Benjamine ''Exotica'': Aydınlık, direkt güneş ışığı almayan nispi nemi yüksek bir ortam ister. Yaz dönemi boyunca bol su verilmeli, yapraklara su püskürtülmelidir. Saksı yeri değiştirilmemelidir. Kışın su isteği azdır.
 
FICUS Elastica ''Tineke'': Aydınlık, direkt güneş ışığı almayan nispi nemi yüksek bir ortam ister. Yaz dönemi boyunca bol su verilmeli, yapraklara su püskürtülmelidir. Saksı yeri değiştirilmemelidir. Kışın su isteği azdır.
 
GUZMANIA ''Empire'': Yarı aydınlık bir ortam, yüksek hava nemi ister. Gelişme ve çiçeklenme döneminde 18-20 derece kışın 15 derece sıcaklık uygundur. Yazın yapraklara su püskürtülmelidir. Çiçeklenme: Kışın.
 
CALATHEA MAKOYANA: Yazın yarı gölge, kışın ise aydınlık bir yer ister. Nem isteği fazladır. Nemin azalması durumunda yapraklarda kurumalar ve kenar kısımlarındaki kuruma ve kahverengileşmeler meydana gelir. Sıcaklık isteği yüksektir.
 
NEOREGELIA ''Flandria'': Gelişme döneminde 22-25, kışın 15-18 derece sıcaklık ister. Yarı gölge yerlerde bulundurulmalı toprak, büyüme döneminde oda sıcaklığındaki su ile sulanmalı.
 
PHILODENDRON ''Red Emerald'': Kışın 15-18 derece sıcaklık, gelişme döneminde ise 18-22 derece sıcaklığa ihtiyacı vardır. Doğrudan güneş ışığı almayan bir ortamda bulunmalıdır. Yazın su ihtiyacı fazladır. Yapraklar ıslak süngerle silinmeli, bolca su püskürtülmelidir.
 
AGLAONEMA COMMUTATUM ''Silver Queen'': Minimum 16 derece sıcaklık isteği vardır. Yapraklara su püskürtülerek nem sağlanmalı, doğrudan güneş ışığı alan bir yerde bulundurulmalıdır.
 
AECHMEA FASCIATA: Gelişme döneminde 22 derece sıcaklık ve direkt güneş ışığı almayan bir ortam uygundur. Dinlenme döneminde su azaltılmalı ve serin bir yerde bulundurulmalıdır.
 
SYNGONIUM ''White Butterfly'': Doğrudan güneş ışığı almayan bir yer ve nemli bir ortam ister. Yaz döneminde su ihtiyacı fazladır. Yapraklarına su püskürtülebilir. Sarılıcı ve sarkıcı bir bitkidir.
 
SAINTPAULIA: Fazla nemli doğrudan güneş ışığı almayan bir ortam uygundur. Yaz aylarında sulama bolca yapılmalı, suyun kireçsiz ve ılık olmasına dikkat edilmelidir. Çiçeklenme: İlkbahar, yaz.
 
SCHEFFLERA ARSCHEFFLERA ARBORICOLA ''Nora'': Büyüme döneminde 15-21 derece, kışın 10-13 derece sıcaklık isteği vardır. Yarı aydınlık bir ortamda bulundurulmalıdır. Yazın su ihtiyacı fazladır. Yapraklara ılık su püskürtülebilir.
 
SINNINGIA: Doğrudan güneş ışığı almayan nem oranı yüksek bir ortam uygundur. Çiçekte iken toprak bolca sulanmalı, çiçeklere su değdirilmemelidir.
 
DIEFFENBACHIA SEGUINE ''Tropic Snow'': Nispi nemi yüksek bir ortam ister. Gelişme döneminde 20-25 derece kışın ise 15-16 derecelik sıcaklık isteği vardır. Yazın yapraklara bolca ılık su püskürtülmelidir. Dinlenme döneminde toprak nemli tutulmalıdır.
 
DIEFFENBACHIA ''Mars'': Nispi nemi yüksek bir ortam ister. Gelişme döneminde 20-25 derece kışın ise 15-16 derecelik sıcaklık isteği vardır. Yazın yapraklara bolca ılık su püskürtülmelidir. Dinlenme döneminde toprak nemli tutulmalıdır.
 
SPATHIPHYLLUM ''Adagio'': Aydınlık, doğrudan güneş ışığı almayan nem oranı yüksek bir ortam uygundur. Verilecek su kireçsiz ve ılık olmalıdır. Yapraklara su püskürtülebilir. Kışın toprak nemli tutulmalıdır. Çiçeklenme: Sonbaharda.
 
SCHEFFLERA ARBORBORICOLA ''Compacta'': Büyüme döneminde 15-21 derece, kışın 10-13 derece sıcaklık isteği vardır. Yarı aydınlık bir ortamda bulundurulmalıdır. Yazın su ihtiyacı fazladır. Yapraklara ılık su püskürtülebilir.
 
FICUS: Aydınlık, direkt güneş ışığı almayan nispi nemi yüksek bir ortam ister. Yaz dönemi boyunca bol su verilmeli yapraklara su püskürtülmelidir. Saksı yeri değişmemelidir. Kışın su ihtiyacı daha azdır. Gübreleme: İlkbahar-Yaz döneminde 15 günde bir. Üretme: Nisan ve Mayıs aylarında. Saksı Değiştirme: 2-3 yılda bir ilkbaharda.
 
GUZMANIA ''Orengeade'': Yarı aydınlık bir ortam, yüksek hava nemi ister. Gelişme ve çiçeklenme döneminde 18-20 derece kışın 15 derece sıcaklık uygundur. Yazın yapraklara su püskürtülmelidir. Çiçeklenme: Kışın.
 
FICUS Benjamine ''Starlight'': Aydınlık, direkt güneş ışığı almayan nispi nemi yüksek bir ortam ister. Yaz dönemi boyunca bol su verilmeli, yapraklara su püskürtülmelidir. Saksı yeri değiştirilmemelidir. Kışın su isteği azdır.
 
DIEFFENBACHIA ''Camilia'': Nispi nemi yüksek bir ortam ister. Gelişme döneminde 20-25 derece kışın ise 15-16 derecelik sıcaklık isteği vardır. Yazın yapraklara bolca ılık su püskürtülmelidir. Dinlenme döneminde toprak nemli tutulmalıdır.
 
ASPLENIUM NIDUS: Nispi nemi yüksek, ışıksız hava cereyanından uzak bir ortam ister.
 
ANANAS COMOSUS Porteanus: Aydınlık veya yarı gölge, nem oranı yüksek bir ortam ile gelişme döneminde 22 derece sıcaklık ister.
 
SENECIO (Crientus gr.) (Cineria): Aydınlık, doğrudan güneş ışığı almayan bir ortamda bulunmalıdır. Su isteği fazlaca olan bir bitkidir. Çiçeklenme: Kış, ilkbahar.
 
CTENANTHE ''Variegata'' (Golden Mosaic): Yarı aydınlık bir yer ister. Hızla büyüyen bir bitkidir. Büyüme döneminde nem isteği çok fazladır. Sıcaklık isteği 18-22 derecedir. Toprak nemli tutulmalı, yapraklara su püskürtülmelidir.
 
COCUS MUCIFER: Nispi nemi yüksek aydınlık, sıcak bir ortam ister. Büyüme dönemi süresince toprak nemli tutulmalı, yapraklara su püskürtülmelidir. Kışın su isteği fazladır. Gübreleme: Nisan - Ağustos ayları arası haftada bir. Üretme: Tohum ile güçtür. Saksı Değiştirme: 2-3 yılda bir ilkbaharda. Kullanılacak saksı derin olmalıdır.
 
FICUS Lytra: Aydınlık, direkt güneş ışığı almayan nispi nemi yüksek bir ortam ister. Yaz dönemi boyunca bol su verilmeli, yapraklara su püskürtülmelidir. Saksı yeri değiştirilmemelidir. Kışın su isteği azdır.
 
YUCCA Elephantipes-2: Aydınlık, doğrudan güneş ışığı almayan bir ortamda bulunmalıdır. Yazın bolca sulanmalı, yapraklara su püskürtülmelidir. Kışın su ihtiyacı daha azdır.
 
FICUS Binnendijki ''Alii'': Aydınlık, direkt güneş ışığı almayan nispi nemi yüksek bir ortam ister. Yaz dönemi boyunca bol su verilmeli, yapraklara su püskürtülmelidir. Saksı yeri değiştirilmemelidir. Kışın su isteği azdır.
 
ARAUCARIA HETERAPHYLLA (A.Excelsa): Düşük sıcaklıklara dayanıklı aydınlık, az nemli bir ortamda rahat gelişebilir. Yazın su isteği fazla olup, kışın haftada bir sulama yeterlidir.
 
BONSAI: Nem oranı yüksek bir ortam ister. Sulama az yapılmalıdır. Gelişme döneminde yapraklara su serpilmelidir.
 
NEPHROLEPIS EXALTATA ''Boston Marathon'': Yarı gölge, nem oranı yüksek bir ortam ister. Gelişme döneminde bolca sulanmalı, kışın ise su azaltılmalıdır. Dinlenme döneminde sıcaklık 14-16 derece olmalıdır.
 
NEPHROLPIS FUJER: Yarı gölge bir yer ve fazla nemli bir ortam ister. Gelişme döneminde bolca yapılmalıdır. Kışın ise su azaltılmalıdır. Dinlenme döneminde sıcaklık 14-16 C derece olmalıdır. Gübreleme: Nisan, Ağustos aylarında 15 günde bir. Üretme: Spor ve ayırma ile. Saksı Değiştirme: Her yıl ilkbaharda.
 
CODIAEUM VARIEGATUM ''Petra'': Direkt güneş ışığı almayan aydınlık bir yer ister. Nem isteği fazladır. Büyüme döneminde bolca sulanmalı yapraklara su püskürtülmelidir. Kışın fazla su verilmemeli, toprak nemli tutulmalıdır.
 
REGONIA (Rex.gr.): Yarı gölge, nem oranı yüksek 15-21 derecelik bir ortam uygundur.Yazın bitkiye bol su verilmeli sıcak ve kuru havalarda yapraklara su püskürtülmelidir. Çiçeklenme: İlkbahar, yaz.
 
SPATHIPHYLLUM Ardito: Aydınlık, doğrudan güneş ışığı almayan nem oranı yüksek bir ortam uygundur. Verilecek su kireçsiz ve ılık olmalıdır. Yapraklara su püskürtülebilir. Kışın toprak nemli tutulmalıdır. Çiçeklenme: Sonbaharda.
 
DIEFFENBACHIA: Nispi nemi yüksek bir ortam ister. Gelişme döneminde 20-25 C, kışın ise 15-16 C sıcaklık isteği vardır. Yazın yapraklara bolca ılık su püskürtülmelidir. Dinlenme dönemi toprak nemli tutulmalıdır. Çiçeklenme: Nadiren, önemsizdir. Gübreleme: Gelişme döneminde haftada bir. Üretme: Çelik ile. Saksı Değiştirme: Her yıl ilkbaharda.
 
SYNGONIUM: Doğrudan güneş ışığı almayan bir yer ve nemli bir ortam ister. Yaz döneminde su ihtiyacı fazladır. Yapraklarına su püskürtülebilir. Sarılıcı ve sarkıcı bir bitkidir. Gübreleme: Dinlenme dönemi dışında 15 günde bir. Üretme: Tepe çelikleri ile. Saksı Değiştirme: Her yıl ilkbaharda. Yada bize ulaşarak profesyonel yardım alabilirsiniz.
 
CYCLAMEN ''Rosa von Zehlendorf'': Büyümde döneminde, 18-20 derece çiçeklenme döneminde 10-15 derece sıcaklık yeterlidir. Toprak nemli tutulmalı, yapraklara su püskürtülmelidir. Çiçeklenme: Kış, ilkbahar.
 
FICUS Binnedijki ''Amstel Queen'': Aydınlık, direkt güneş ışığı almayan nispi nemi yüksek bir ortam ister. Yaz dönemi boyunca bol su verilmeli, yapraklara su püskürtülmelidir. Saksı yeri değiştirilmemelidir. Kışın su isteği azdır.
 
KALANCHOE BLOSSFELDIANA ''Hurricane'': Su isteği azdır. Yetişme döneminde bol ışıklı sıcak bir ortam ister. Kışın toprak fazla sulanmamalı, ancak kuruması da önlenmelidir. Çiçeklenme: Kısa gün yöntemi uygulandığında her mevsim.
 
MARANTA: Nem isteği fazla olan bir bitkidir. Gelişme döneminde 22 C sıcaklık gerekmektedir. Yarı gölge bir ortam ister. Yazın bolca sulanmalı, yapraklara ılık kireçsiz su püskürtülmelidir. Kışın toprak nemli tutulmalıdır. Gübreleme: Yazın haftada bir. Üretme: Çelik ve ayırma ile. Saksı Değiştirme: Nisan, Mayıs.
 
COCOS Nucifera: Nispi nemi yüksek, aydınlık, sıcak bir ortam ister. Büyüme dönemi boyunca toprak nemli tutulmalı, yapraklara su püskürtülmelidir. Kışın su isteği daha azdır.
 
CORDYLINE FRUTICOSA ''Kiwi'': Bol ışıklı sıcak ve nemli bir ortam uygundur. Dinlenme dönemi dışında su ihtiyacı fazladır. Yapraklara bolca kireçsiz su püskürtülmelidir.
 
CTENANTHE OPPENHEMIANA (C.setosa): Yarı aydınlık bir yer ister. Hızla büyüyen bir bitkidir. Büyüme döneminde nem isteği çok fazladır. Sıcaklık isteği 18-22 derecedir. Toprak nemli tutulmalı, yapraklara su püskürtülmelidir.
 
SPATHIPHYLLUM: Doğrudan güneş ışığı almayan aydınlık nemli bir ortam uygundur. Verilecek su kireçsiz ve ılık olmalıdır. Yapraklara su püskürtülebilir. Kışın su ihtiyacı daha azdır. Toprak nemli tutulmalıdır. Kuruyan yaprak ve çiçekler kesilmelidir. Çiçeklenme: Sonbaharda. Gübreleme: Nisan-Eylül döneminde 15 günde bir. Üretme: Ana bitkinin yanından süren yavruların ayrılması ile. Saksı Değiştirme: : Her yıl ilkbaharda.
 
CYMBIDIUM: Bakım: Nemli, aydınlık bir ortam ister. Gelişme döneminde kireçsiz su ile bolca sulanmalı. Çiçeklenme: Kış, ilkbahar.
 
CYCAS REVOLUTA: Gelişme döneminde bol miktarda suya ve sıcaklığa ihtiyacı vardır. Bulunduğu yer sabit olmalı, düzgün yaprak gelişimi için saksısı hareket ettirilmemelidir.
 
CUPRESSUS MACROCARPA ''Goldcrest'': Oldukça nemli, doğrudan güneş ışığı almayan aydınlık serin bir ortam ister. Yazın yapraklara su püskürtülerek nem oranı arttırılmalı ve toprak nemli tutulmalıdır.
 
CODIAEUM VARIEGATUM ''Norma'': Direkt güneş ışığı almayan aydınlık bir yer ister. Nem isteği fazladır. Büyüme döneminde bolca sulanmalı yapraklara su püskürtülmelidir. Kışın fazla su verilmemeli, toprak nemli tutulmalıdır.
 
CODIAEUM VARIEGATUM ''Excellent'': Direkt güneş ışığı almayan aydınlık bir yer ister. Nem isteği fazladır. Büyüme döneminde bolca sulanmalı yapraklara su püskürtülmelidir. Kışın fazla su verilmemeli, toprak nemli tutulmalıdır.
 
CACTACEAE (mini): Sıcak ve güneşli bir ortam ister. Su ihtiyacı normaldir. Kışın daha az su verilmelidir. Çiçeklenme: İlkbahar.
 
BEGONIA (Elatior) ''Alma'': Yarı gölge, nem oranı yüksek 15-21 derecelik bir ortam uygundur. Yazın bitkiye bol su verilmeli sıcak ve kuru havalarda yapraklara su püskürtülmelidir. Çiçeklenme: İlkbahar, yaz.
 
ANTHURIUM (Scherzerianum gr.): Kış döneminde çok az su verilmeli ılık bir ortamda bulundurulmalıdır. Gelişme döneminde ise yarı aydınlık, nispi nemi yüksek bir ortam ister. Yapraklara ılık ve kireçsiz su püskürtülmeli, toprak devamlı nemli tutulmalıdır.
 
Euphorbia pulcherrima ''Angelika'': Yüksek orantılı nem ister. Çiçeklenme döneminde 15-20 derecelik sıcaklık olmalıdır. Su ihtiyacı ilkbahar ve yazın fazladır. Çiçeklenme: Aralık, Mart ayları.
 
CALADIUM: Nem isteği fazladır. Gelişme döneminde 20-25 derece sıcaklık olmalıdır. Yazın yapraklara su püskürtülmelidir.
 
CALATHEA IANCIFOLIA ''C.Insignis'': Yazın yarı gölge, kışın ise aydınlık bir yer ister. Nem isteği fazladır. Nemin azalması durumunda yapraklarda kurumalar kenar kısımlarındaki kuruma ve kahverengileşmeler meydana gelir. Sıcaklık isteği yüksektir.
 

Hakkımızda

1990 yılında kurulmuş olan Arzum Uluslararası Çiçekçilik ve Organizasyon; çiçek pazarlamak ve mevcut teknolojik gelişimlerle daha etkin ve verimli yapılara dönüştürecek hizmetleri gerçekleştirmek amacıyla faaliyet göstermektedir.

Adres